avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demersuri reparare acoperiș. Vă rog să mă ajutați ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demersuri reparare acoperiș. Vă rog să mă ajutați legat de demersurile legale pentru repararea acoperișului. Locuiesc la ultimul etaj iar acoperișul este praf. Sunt dispusă să suport singură cheltuielile de înlocuire a invelitorii aferente apartamentului

Demersuri reparare acoperiș
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 19:36, 2 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate se incadreaza la litera j de la acelasi articol 11 :
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b
....................
j) lucrări de reparații, înlocuiri ori reabilitări, fără modificarea calității și formei arhitecturale a elementelor de fațadă, astfel:
1. trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces, terase exterioare;
................................

doctorATU a scris:

Ma scuzati. Intreb si eu tot aici. Extinderea terasei cu pardoseala tip “deck” la un apartament cu gradin proprie in complex rezidential necesita autorizare?

latka a scris:

E suficienta legea :
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
..................
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
..................
[ link extern ]



@Bela79,
Cititi si topicul: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Succes!


latka a scris:

E suficienta legea :
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
..................
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
..................
[ link extern ]


Ma scuzati. O ultima neclaritate si promit ca ma opresc: pentru montajul unei copertine extensibila/retractabila intre parter si primul etaj al imobilului, pentru umbra si o mai buna izolare fata de vecinii de deasupra, este nevoie de autorizatie?
Multumesc! :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți nevoie de autorizație.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, care sunt opțiunile de rezolvare a următoarei spete: ... edracaz edracaz Buna ziua, Care sunt opțiunile de rezolvare a următoarei spete: Casa din 1920 incadrata in clasa de Urgențe I, 4 proprietari (fără administrație), ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. locuiesc intrun bloc, care are 12 apartamente, 3 pe ... kssz kssz Buna ziua. Locuiesc intrun bloc, la care acoperisul este de tip casa, adica grinzi, si tigle ceramice, care este intro stare FF proatsa... Sa presupunem ca ... (vezi toată discuția)
Am schimbat ondulin ul de pe acoperișul balconului cu tabla ... Championss Championss Am schimbat ondulin ul de pe acoperișul balconului cu tabla și de la primărie am primit somație sa revin la ondulin ca asa este în proiect. Este corect ... (vezi toată discuția)