Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care e termenul legal de ÎNREGISTRARE A unei petiții ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care e termenul legal de ÎNREGISTRARE A unei petiții trimise ...

Care e termenul legal de ÎNREGISTRARE A unei petiții trimise pe e mail! Og 27/2002 R prevede : Articolul 8
(1) Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă.(2) Pentru soluționarea petițiilor transmise, potrivit art. 6^1, de la alte autorități sau instituții publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiției la autoritatea sau instituția publică competentă.
(la 30-04-2002, Alin. (2) al art. 8 a fost modificat de pct. 6 al articolului unic din LEGEA nr. 233 din 23 aprilie 2002, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 296 din 30 aprilie 2002. )
De ce întreb? ptc că nu prevede termenul de înregistrare iar INSTITUȚIILE profită ptr a nu încălca termenul de 30 zile să răspundă, pun că au inregistrat cu ,,câte zile vrea mușchii lor,, și astfel nu ies din termenul de răspuns! Există altă lege ce prevede acest lucru? PS: am trimis e mail pe 30.05.2024 iar MAI-DGEP, a înregistrat petiția în 04.06.2024....iar răpuns a fost trimis în 03.07.24... MIROBOLANT!!!
momitza, utilizator