avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Moldovenii de peste Prut , studenti, cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Moldovenii de peste Prut , studenti, cu permis de ...

Buna ziua.
Moldovenii de peste Prut , studenti, cu permis de sedere si de munca temporara , au voie sa lucreze 8 ore/zi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:46, 4 Iulie 2024
Străinii titulari ai dreptului de ședere temporară pentru studii pot fi încadrați în muncă pe teritoriul României fără aviz de angajare numai cu contract individual de muncă cu timp parțial, cu durata muncii de maximum 6 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt studentă în românia, anul ii, am permis de ședere, dar ... Ana Manciu Ana Manciu Sunt studentă în România, anul II, am permis de ședere, dar am auzit că s-a schimbat legea și avem drept de muncă de 8 ore, este adevărat? (vezi toată discuția)
Drept de muncă cetățean străin cu permis de ședere victor.cavca victor.cavca Bună ziua, Sunt student în anul I la o universitate din România fiind cetățean al Republicii Moldova, dețin permis de ședere temporară cu drept de ... (vezi toată discuția)
Angajare cetatean moldovean laszloecaterina laszloecaterina Este vreo lege prin care moldovenii de peste prut daca au trecut granita (sa spunem in 15.06.2016) au voie sa stea in romania 3 luni si sa si lucreze cu ... (vezi toată discuția)