Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul a dat 3 găuri în gardul de beton ca apa din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul a dat 3 găuri în gardul de beton ca apa din curtea ...

Vecinul a dat 3 găuri în gardul de beton ca apa din curtea lui să se scurgă la mine în curte. Ce pot să fac? Ce lege a încălcat
Buna ziua,

In cazul in care vecinul nu remedieaza situatia expusa, va veti adresa instantei de judecata, cu o actiune avand ca obiect "obligatia de a face", anume de a indeparta prejudiciul efectiv cauzat, cu daune-interese.

Puteti solicita si cheltuieli de judecata, reprezentate de onorariul de avocat si taxa judiciara de timbru.
Art. 611 Noul cod civil Picătura streşinii Limite legale Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
Noul Cod Civil actualizat 2024 - Legea 287/2009

Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 611

Picătura streşinii

Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Picatura stresinii e una si curgerea apelor (care cad pe teren) conform pantei naturale e alta. Poate si la el ajunge de la vecinii de mai sus... Nu si-a facut baraj, a facut gard, se presupune ca acesta permite trecerea apelor. Ar trebui sa va intelegeti la un traseul al torentului convenabil pentru amandoi.
Gardul nu are utilitatea de dig care sa opreasca apa cand ploua.
Poate fi si gard de plasa de sarma, sau de nuiele, de scandura..., prin care se revarsa apa cand ploua.
S-ar putea sa nu se adune de la stresina. Dar daca e de la stresina sau vine de la burlane, e o alta discutie.
Dapix, utilizator