Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere pierdut

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am pierdut certificatul de nastere si am buletinul expirat. Detin doar o copie digitala a certificatului de nastere.
Imi pot oare elibera buletinul reiinoit, avand doar o copie a certificatului de nastere?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!
Va trebuie certificatul de nastere in original.Puteti merge sa va fie eliberat un duplicat.
Duplicatul certificatului se va solicita de evidenta persoanei, când depuneți cererea pentru carte de identitate. Dvs. nu puteți cere, pentru că nu aveți actul de identitate valabil
Mergeți liniștit, aceasta este procedura acum.