Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sfat deschidere SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sfat deschidere SRL

Bună ziua,

Am nevoie de un sfat în legătură cu deschiderea unei afaceri. Persoana care dorește să deschidă acest business îmi oferă 25% din afacere și mă vrea ca asociat. Afacerea constă în crearea unui software. Persoana dorește să-mi dea cei 25% pentru a-mi stimula implicarea și, în plus, voi fi plătit pentru crearea acestui software. Cum este corect să procedez? Vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi.
george-neagu, moderator
1. in actele societatii , trebuie sa fiti mentionat ca asociat cu participare de 25%.

2. pentru crearea software-ului, va trebui sa incheiati un contract de drepturi de autor .