Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna, cum pot proceda in urmatoarea situatie: am o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna, cum pot proceda in urmatoarea situatie: am o sentinta ...

Buna.cum pot proceda in urmatoarea situatie... am o sentinta prin care copilul este la tata jum vacante si o sapt pe luna,in acest moment este la el insa jobul nu ii permite sa se ocupe il lasa de la 4 dimi Pina la 8 9 cind merge sora lui sa stea cu copilul.problema este ca sa trezit si sa speriat si a plins Pina a ajuns matusa. Iam propus sa il aduca acasa pe timpul lucrului si sa il ia dupaia dar nu doreste pe motiv ca trebuie sa se obisnuiasca sa stea singur si la el.plus ca a tras copilul la raspu dere" dar spune tot tiam explicat de seara ca voi pleca la lucru,".acasa sunt eu si fratele acestuia de 16 ani.serviciul meu este la 5 min de casa si exista permanent in casa un tel pe care putem comunica.copilul are 6 ani jum.sunt ingrijorata si nu stiu care ar fi calea legal pt a imi sti copilul in siguranta.mentionez ca are pensia alimentara neplatita de doua luni jum.
În ce priveste pensia, mergeti la un executor în vederea executarii silite ca plati si cheltuielile de executare.
În ce priveste faptul ca il lasa singur, plangeti-va la protecția copilului ( DGASPC) de care aparțineți.
Puteti chiar sa cereti schimbarea programului în instanță.