Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recupererare bani platiti pentro o comanda online sau ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recupererare bani platiti pentro o comanda online sau primirea produsului. Buna seara, va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez din ...

Buna seara, va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez din punct de vedere legal cu urmatoarea problema: am facut o comanda pentru o canapea pe un site si apoi am fost sunata de administratorul firmei respective cu care am stabilit caracteristicile canapelei. Am primit factura, am platit si am asteptat sa fie livrata canapeaua in 6 saptamini. Termenul a fost stabilit verbal. Firma respectiva avea recenzii bune pe internet. Intre timp termenul a fost depasit cu inca 6 luni. Daca sun la firma respectiva nu raspunde nimeni si primesc mesaj ca ma suna. Incep sa am mari indoieli. Cum as putea, legal ,sa imi primesc banii inapoi sau produsul comandat? Va multumesc.
mmtudor, utilizator
Buna seara,
Daca ati cumparat pe persoana fizica, inaintati plangere catre ANPC, daca pe pj, cu proces pe instanta.