Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Avem urmatoarea speta: o institutie publica ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Avem urmatoarea speta: o institutie publica ( tribunal) ...

Buna ziua,
Avem urmatoarea speta: o institutie publica ( tribunal) scoate la concurs un post de manager economic. Concursul este de promovare intr-o functie de conducere, una din conditiile de participare la concurs este ca persoana ce se incrie la concurs sa fie numita intr-o fuctie publica clasa 1. Nefiind un concurs de recrutare, unele persoane care au lucrat ca si personal contractual, cu aceeasi vechime si aceleasi studii nu se pot inscrie la concurs. Intrebarea mea este urmatoarea: s-a procedat corect ?
Da, s-a procedat corect ...Condițiile generale si specifice de participare la concurs sunt stabilitate de catre entitatea organizatoare a concursului.

clasa I cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare se cer studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă
Chiar dacă o persoană a lucrat într-o funcție de conducere, personal contractual, cu contract de munca, nu se poate înscrie la concurs, pentru că nu a fost numit într-o funcție publică, cu toate că îndeplinește condițiile de studiu și vechime . Vă mulțumesc!
Daca acele sunt conditiile de participare, nu aveti ce sa faceti ...
Cornel Vasile, Consilier juridic