Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea medicala e obligatorie daca nu am venit ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea medicala e obligatorie daca nu am venit ?

Adica asigurarea medicala, plata la CNAS e obligatorie, pt cetatean daca nu are serviciu si deci nici venit?
Daca da, de unde se presupune ca trebuie sa plateasca?
Are dreptul ANAF-ul sau politia sa puna sechestru pe bunuri pe motiv ca nu e platita asigurarea de sanatate sau e doar un abuz?
Zenonia87, utilizator
Fără asigurare nu aveți dreptul la medicamente compensate, la spitalizare gratuita deoarece veți plăti spitalizarea.
Nu aveți dreptul nici să aveți doctor de familie fără asigurare de sănătate.
Dapix, utilizator