avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea medicala e obligatorie daca nu am venit ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea medicala e obligatorie daca nu am venit ?

Asigurarea medicala e obligatorie daca nu am venit ?
Adica asigurarea medicala, plata la CNAS e obligatorie, pt cetatean daca nu are serviciu si deci nici venit?
Daca da, de unde se presupune ca trebuie sa plateasca?
Are dreptul ANAF-ul sau politia sa puna sechestru pe bunuri pe motiv ca nu e platita asigurarea de sanatate sau e doar un abuz?
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2024
Zenonia87, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:19, 15 Iulie 2024
Fără asigurare nu aveți dreptul la medicamente compensate, la spitalizare gratuita deoarece veți plăti spitalizarea.
Nu aveți dreptul nici să aveți doctor de familie fără asigurare de sănătate.
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu pot sa am medic de familie ana gazdac ana gazdac Eu ca cetatean al Romaniei nu am dreprul in tara mea sa mm medic de familie si nici nu pot sa beneficiez de spitalizare gratuita si fara sa dau spaga la ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate sandor1955 sandor1955 Intrebare: Daca nu doresc sa fiu asigurat prin CNAS si daca toate serviciile medicale le achit catre furnizorul serviciului, adica nu beneficiez de fondurile ... (vezi toată discuția)
Conditionare medic de familie emilia0000 emilia0000 Sunt beneficiara a Legii 189/2000, medicul de familie conditioneaza eliberarea unei retete de o adeverinta fiscala de venituri de la ANAF. Cum nu ma pot ... (vezi toată discuția)