Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoatere din diviziune a unui sot din actele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoatere din diviziune a unui sot din actele de proprietate ...

pentru scoatere din diviziune a unui sot(in acte sint eu si baiatul meu cu parti egale,dar eu fiind casatorit cu fosta,care se opune la orice) din actele de proprietate a unui teren,ce trebuie facut,ce celtuieli de judecata;si daca se poate sa ma reprezinte la proces avocatul ,FARA A MA deplasa si eu la proces?
va multumesc
Abc26, utilizator
Ieșirea din indiviziune sau partajul este soluția legala.

Va poate reprezenta avocatul fără ca dvs sa participați personal.

Veți plăti taxa de timbru calculata la valoarea terenului și onorariu de avocat, probabil și expertiza tehnica imobiliara care sa stabilească valoarea.

Pentru detalii concrete va trebui sa discutați personal cu un avocat, sa vadă și actul de proprietate și sa va explice pașii, durata, costurile estimate.