Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru achiziționarea ...

Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru achiziționarea unei case. Dar soțul meu nu a fost mulțumit de faptul ca dezvoltatorul nu respecta standardele legale de construcție a imobilului. Avem facturile prin care am achitat suma respectivă cu firma acestuia, dar ne amână de o lună spunând ca nu are banii. Ce drepturi legale avem noi ca și cumpărători și ce acțiune judecătorească putem înainta în cazul în care el refuza sa dea acești bani?
Va puteți adresa instantei de judecata pentru rezilierea contractului și restituirea avansului.
Este indicat sa mergeți de acum cu contractul la un avocat pentru a-i fi trimisa dezvoltatorului o notificare legala.
Avocat Neagu Elena, Avocat
În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie
Va mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie

Va mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie