avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru achiziționarea ...

Bună ziua! Am dat un avans de 37000€ pentru achiziționarea unei case. Dar soțul meu nu a fost mulțumit de faptul ca dezvoltatorul nu respecta standardele legale de construcție a imobilului. Avem facturile prin care am achitat suma respectivă cu firma acestuia, dar ne amână de o lună spunând ca nu are banii. Ce drepturi legale avem noi ca și cumpărători și ce acțiune judecătorească putem înainta în cazul în care el refuza sa dea acești bani?
Cel mai recent răspuns: Auri1972 , utilizator 15:03, 15 Iulie 2024
Va puteți adresa instantei de judecata pentru rezilierea contractului și restituirea avansului.
Este indicat sa mergeți de acum cu contractul la un avocat pentru a-i fi trimisa dezvoltatorului o notificare legala.
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2024
Avocat Neagu Elena, Avocat
În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie
Va mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie

Va mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

În funcție de clauzele contractuale pot exista penalizări pentru reziliere. Studiați contractul cu un avocat înainte de orice decizie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. asociatia de proprietari ... loveusa24 loveusa24 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Asociatia de proprietari a semnat un contract cu o firma pt schimbarea cabinelor de lift. Nu stim din ce motive firma nu a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in 2022 am semnat o promisiune de vanzare cumparare ... Iuliannnn Iuliannnn Buna ziua, In 2022 am semnat o promisiune de vanzare cumparare a unui imobil pt care am dat un avans de 27000 de euro. Termenul de predare fiind 31 12 ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans - constructor decedat ovi_r ovi_r Buna ziua, am dat de curand avans pentru o constructie unei persoane. Aceasta nu este PFA. Contractul este facut la un avocat. Din pacate, a avut un accident ... (vezi toată discuția)