Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am 2 copii cu fostul concubin și o decizie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am 2 copii cu fostul concubin și o decizie judecătorească ...

Buna ziua! Am 2 copiii cu fostul concubin și o decizie judecătorească în care avem tutelă comuna, minori au domiciliul la el iar eu am program de vizita și pensie alimentara! Acum am dori sa i-au eu un copil și el pe celălalt, făcând asta prin cedarea tutelei, adică el sa îmi cedeze mie tutela pentru fetița iar eu sa ii cedez lui tutela pentru baiat. Menționez faptul că fetița are 9 ani iar băiatul 7 și amândoi suntem de acord cu asta. Cum am putea sa procedăm să terminăm mult mai repede? Trebuie deschis proces din nou? Va mulțumesc frumos
Trebuie sa deschideți din nou proces.
Având în vedere ca sunteți amândoi de acord cu aceasta schimbare ar fi indicat sa aveți un singur avocat care sa va redacteze acțiunea si sa va reprezinte pentru a reduce costurile.