Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Cum pot obține certificatul de naștere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Cum pot obține certificatul de naștere românesc ...

Bună ziua. Cum pot obține certificatul de naștere românesc pentru nepotul meu, de 4 ani, născut în Italia, din mamă italiană și tată român. Părinții au fost decăzuți din drepturile părintești și copilul mi-a fost încredințat mie ,prin sentința definitivă. Intenționez să mă întorc în țară și să -l înscriu în învățământul românesc. Mulțumesc!

Trebuie transcris la autoritatile din tara, certificatul de nastere obtinut in Italia.