avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcriere certificat de nastere Italian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcriere certificat de nastere Italian

Fiica mea a reusit sa faca transcrierea Certificatului de nastere Italian in Certificat de nastere Romanesc.
Intrebare:
1-In acest caz ce cetatenie are nepotul meu?
2-Care din certificate sa le foloseasca?
3-Acum ca are Certificat de nastere Romanesc are sanse mai mari ca sa obtina custodia avand in vedere ca tatal este Italian si copilul poarta numele lui?
4-Pocesul de custodie este deschis in Italia poate estwe mai bine sa deschida proces de custodie in Romania?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 11:16, 18 August 2011
1. Copilul are ambele cetatenii daca mama nu a fost casatorita cu tatal copilului si daca acesta s-a nascut in Italia insa, pentru a-i fi recunoscuta cetatenia romana actul de nastere trebuie transcris in Roamnia: Acest lucru se poate face prin intermediul consulatelor sau direct in Romania la Primaria de care apartine mama: [ link extern ] .
[ link extern ]

2. Depinde unde locuieste copilul.
3. Detinerea certificatului de nastere romanesc nu are relevanta in cadrul unui proces de incredintare decat daca mama introduce actiunea in Romania.
4. Desigur, mama poate cere incredintarea copilului si in Romania.
Este elementar ca mama sa dovedeasca in instanta ca detine mijloacele de crestere si educare a minorului. Pentru buna desfasurare a procesului (care va dura destul de mult) este elementar sa aveti un avocat.
Daca mai doriti si alte detalii puteti sa-mi scrieti si un mesaj privat.
Multa bafta!
L.C.


Acum am vazut celelalte topicuri deschise pe acelasi subiect. Va voi transmite un mesaj privat.


Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
Laura Ciobeica, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil cu mama romanca ,tata italian Meuta Georgeta Meuta Georgeta Fiica mea este in italia si sta cu copilul ei care e nascut acolo si este recunoscut de tata. Fiica mea vrea sa ceara custodia unde este mai bine din punct de ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala gstoader gstoader buna ziua, sunt mama unui copil de 5 luni nascut in Italia cu resedinta la Roma, mama romanca cu resedinta la Roma si tata italian. Am venit cu copilul ... (vezi toată discuția)
Buletin de identitate aniella23 aniella23 Buna ziua. Sunt casatorita cu cetatean italian si am 2 fete. Am nevoie de buletin romanesc pentru documente notariale. Ultimul act de identitate il am cu ... (vezi toată discuția)