Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... buletin de identitate
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

buletin de identitate

Buna ziua. Sunt casatorita cu cetatean italian si am 2 fete. Am nevoie de buletin romanesc pentru documente notariale. Ultimul act de identitate il am cu domiciliu la Iași, dar vreau sa fac buletin cu domiciliu la Cluj, unde am toate rudele. Nu am transcris căsătoria, dar vreau sa o fac acum. Pot să fac buletin la Cluj? In afara de transcrierea căsătoriei, trebuie sa fac si transcrierea certificatului de nastere ale fetelor cu cetățenie italiana? Multumesc anticipat
Buna ziua,
Fetele nu au si cetatenie romana? Pentru ca au nevoie si de certificat de nastere eliberat de autoritatile din Romania si care se elibereaza pe baza transcrierii certificatului de nastere emis in Italia. Puteti face carte de identitate la Cluj daca una dintre rude va ia in spatiu.
Pentru transcrierea casatoriei in Romania trebuie sa apostilati certificatul de casatorie in Italia la autoritatile competente. Aveti detalii aici:
[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua,
Fetele nu au si cetatenie romana? Pentru ca au nevoie si de certificat de nastere eliberat de autoritatile din Romania si care se elibereaza pe baza transcrierii certificatului de nastere emis in Italia. Puteti face carte de identitate la Cluj daca una dintre rude va ia in spatiu.
Multumesc pentru raspuns. Fetele nu au cetățenie română. Am sa le fac și lor, dar sper ca pentru moment sa nu fie obligatoriu sa le înscriu în România, pentru a putea face buletin sau pasaport. Problema e ca am puțin timp la dispozitie.
In acest caz rezolvati transcrierea casatoriei in Romania si preschimbarea cartii de identate.
Bafta!