Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie sociala

Buna ziua.
Va rog daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Am citit articole despre pensia sociala in Romania.
Va expun situatia, soacra mea, in varsta de 68 de ani, cu un stagiu de cotizare sub 5 ani, ar putea beneficia de aceasta pensie sociala?
Unde se depune dosarul? Si cam care ar fi cuantumul pensiei?
Va mulțumesc anticipat.
Ionelk, utilizator
Nu poate beneficia de pensie la limită de vârstă cu numai 5 ani vechime.
Stagiul minim de cotizare este de MINIM 15 ani.

Cei care îndeplinesc condiția, primesc pensie cel puțin 1,281 lei.
Dapix, utilizator
Va mulțumesc foarte mult