Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces partaj, acțiuni societate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces partaj, acțiuni societate

Bună ziua,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastră într-o speță legată de divorț și partaj. Recent, m-am despărțit de soția mea și urmează să începem procesul de divorț și partaj.

Înainte de a intra în concubinaj și ulterior în căsătorie, am înființat o firmă pe numele meu. Pe această firmă au fost achiziționate diverse bunuri, inclusiv imobiliare, exclusiv din profitul generat de firmă. Nu am adus aport propriu la societate nici în timpul concubinajului și nici în timpul căsătoriei. Menționez că societatea nu a plătit dividende, tot profitul fiind reinvestit în firmă.

În aceste condiții, soția are vreun drept să solicite creanțe asupra societății sau părți sociale în procesul de partaj? Menționez că au fost achiziționate bunuri de către societate și în timpul căsătoriei, dar doar din banii firmei.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și sfaturi.
De asemenea, profitul firmei a fost mai mare decât sumele reinvestite, profit care a mers în capitalul propriu al firmei, nefiind repartizat niciodată ca dividende prin vreo hotărâre AGA. Poate avea dreptul la profitul firmei chiar dacă acesta nu a fost repartizat de societate ca dividende?