Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot recupera paguba mare in urma inundatiei din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot recupera paguba mare in urma inundatiei din apartament ...

Cum pot recupera paguba mare in urma inundatiei din apartament din cauza coloanei de scurgere a blocului .Cind am venit din vacanta am gasit apartamentul plin de dejectii
Cel mai sigur prin asigurare, daca aveti asa ceva. Altfel, doar prin instanta, sa dati asociatia in judecata si sa demonstrati o vina si si pe cei vinovati de incident.
Nu nu am asigurare .
In decembrie aceeasi problena.Sa infundat coloana de la subsol pâna in canal
Oare nu sunt vinovati cei care conduc asociatia ?
Atunci nu ar fi trebuit sa ia masuri sa repare coloana?
Acum spun ca o vor repara.
Dar cu apartamentul meu cum rămâne?
Am venit din vacanta de 8 zile si am gasit apartamentul plin de rahat
Am fotografii si filme trebuie schimbat tot .Usi ,pachet de lemn, zugravit si o parte din mobila care a avut contact cu apa.
Tomuta ioan, utilizator
Daca aveti dovezi (documente) ca problema e mai veche, a mai aparut si ca exista vinovati de neluarea unor masuri, angajati un avocat si mergeti in instanta.
Multumesc pentru sfat!
Da problema e veche dovezile sunt la asociatie care in decembrie a platit decolmatarea coloanei la solicitarea mea.
Sunt dovezi scrise ca dealtfel si multi marori
Multumesc!
Ma gândesc ca este o neglijentă in serviciu,din partea asociatiei si a celor responsabili.
Nu sunt rau de paguba,dar acum paguba depaseste orice posibilitati.
S-au degradat lucruri pe care eu le-am acumulat in multi ani de munca.
Tomuta ioan, utilizator
Articolul 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
[ link extern ]