Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune imobil

Buna ziua. Tatal meu a mostenit o cota parte dintr-un imobil in anul 2011. Acesta si-a inscris dreptul de proprietate in CF pentru cota sa, iar restul succesibililor nu au facut nici in prezent formalitatile necesre pentru a deveni proprietari. Astfel, in prezent in CF este inscris tatal meu si doi alti coroprietari decedati (in 2009 si 2011). Tatal meu s-a ocupat exclusiv de imobil, platind toate taxele si impozitele din 2011 pana in prezent. Poate uzucapa intregul imobil? Cum am putea sa procedam? Succesibilii nu au fost nicoodata interesati de dobandirea proprietatii si au lasat totul in seama tatalui meu.
Nu, nu poate.
Tatăl dvs trebuie sa facă partajul cu moștenitorii celor doi coproprietari decedați.
Fie ii contacteaza, ajung la o înțelegere și se prezintă cu toții la notar pentru încheierea unui act de partaj voluntar.
Fie ii cheamă în instanță și se face partajul pe cale judecătorească.
raluk0207, utilizator