Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Recent am m-am lovit de o problema și nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Recent am m-am lovit de o problema și nu știu cum ...

Buna ziua! Recent am m-am lovit de o problema și nu știu cum să-ar putea rezolva. Socrii mei acum 20 de ani au luat o casa la casa de la niste rude mai îndepărtate. Pe vremea aceea nu erau suficiente bani pentru a se face vreun contract de vânzare-cumpărare. Rudele respective nu a vrut să facă nici un act pentru că oricum casa și terenul erau în paragină. Socrii totuși au insistat să se facă un contract, un act pentru a avea terenul, dar rudele acelea au zis că nu este nevoie. Li sa dat în schimb contractul pe casa și pământ cu numele rudelor, iar socrii au plătit o sumă care pe vremea aceea era destul de mare, având și martori, au bătut palma și aia a fost. După ani au reincercat sa comunice cu rudele pentru a face totuși contractul dar între timp aceștia decedaseră, având o singura fata care locuia în Italia. Între timp socrii mei s au ocupat de casa, au platit la stat toate dările, sunt la zi cu totul. Acum după 20 de ani vine respectiva fata in țară și cere moștenirea. Ce se poate face in cazul acesta? Socrii vă dați seama că ar vrea să păstreze casa și terenul la care au muncit atât.
s aii dea niste bani fetei, sa isi poate face acte pe casa, altfel raman fara nimic. Casa nu se vinde cu martori, macar de aveau ceva scris