Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună, sun divortat ,plătesc pensie alimentara ,am un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună, sun divortat ,plătesc pensie alimentara ,am un minor ...

Bună, sun divortat ,plătesc pensie alimentara ,am un minor de 14 ani eu locuiesc în Anglia și as dori sa îl aduc în vacante ,ce pot face? Pe cale legala ?
Mulțumesc
Solicitați în instanta stabilirea unui program de vizita.etcetc.Discutati cu un av și începeți demersurile procesele au inceput sa dureze din ce în ce mai mult datorita aglomerării instantelor.
Dacă aveți deja program de vizita stabilit prin hotararea/actul notarial de divorț atunci puteți solicita, pe calea instantei de judecata, suplinirea acordului mamei în vederea venirii copilului la dvs în vacanta de vara sau alte vacante școlare.
Contactați un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice referitoare la situația dvs.