Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt din Brasov si vreau sa-mi clarific un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt din Brasov si vreau sa-mi clarific un aspect ...

Buna ziua!
Sunt din Brasov si vreau sa-mi clarific un aspect legat de obtinerea sau nu a indemnizatiei/ajutor de pensie pentru mama mea care a lucrat legal si a contribuit 10 si 6 luni, dupa care a crescut patru copii si nu a mai reluat activitatea. Acum are 64 ani. Au facut 3-4 deplasari la Casa de Pensii din Brasov si mereu i s-a respins dosarul pe motiv ca nu are drept la indemnizatie. A fost trimisa la primarie si acolo i s-a spus ca pentru ca impreuna cu sotul ei au 0.8ha pamant si un Renault Clio 2007, nu primesc nimic. Normal ca ne intrebam de ce nu primeste macar ''10 lei'' /luna pentru contributia de 10 ani si 6 luni, iar cetateni care nu au contribuit deloc sau mai putin primesc o indemnizatie sub o forma sau alta. Sunt dispus sa platesc pentru consultanta, eventual poate aveti un avocat in Brasov specializat in domeniu si care sa ne lumineze referitor la ce se poate obtine tinand cont de cadrul legal actual. Multumesc.
De la Casa de Penii nu poate primi indemnziatia sociala , intrucat nu poate avea calitatea de pensionar (neavand stagiu minim de cotizare de `15 ani).

Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale sunt :
- să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii lapensie;
- să aibă domiciliul în România;
- nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 1281 lei.