Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Am o nelămurire legata de concedierea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Am o nelămurire legata de concedierea pentru necorespundere ...

Bună ziua! Am o nelămurire legata de concedierea pentru necorespundere profesionala. Angajatorul are la dispoziție 30 de zile calebdaristice pentru a emite decizia de concediere, din data la care s-a stabilit necorepunderea profesionala. În același timp, este obligația angajatorului de a acorda preaviz de cel puțin 20 zile lucrătoare. Asta înseamnă că vor exista doua decizii? Adică una prin câte se dispune concedierea și alta emisa la finele preavizului, cu încetarea efectiva a CIM ului? Asta, în ideea respectării ambelor termene....
Este corecta interpretarea dvs.