Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de varsta sau continuarea activitatii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de varsta sau continuarea activitatii pana la 65 ani. Se poate opune angajatorul?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns .
Peste 3 luni va trebui sa ies la pensie la limita de varsta. Eu doresc sa continui activitatea pana la 65 ani. Am inteles ca pot sa optez intre a iesi la limita, ori a continua pana la 65 ani.
Intrebarea este daca angajatorul se poate impotrivi vointei mele de a continua activitatea la program de 8 ore /zi pana la varsta de 65 de ani. A doua intrebare este : in cazul in care accepta sa lucrez in continuare, ma poate obliga in loc de 8 ore sa lucrez doar 4 ore /zi? spunand ca doar cu jumatate de norma ma accepta?!....Multumesc!
Angajatorul are acest drept sa va faca alt c.i.m. cu norma de 4 ore, doar daca va pensionati la 63 ani, si vreti sa cumulati pensia cu salariul.
Puteti continua activitatea in baza aceluiasi contract, dar nu va puteti deschide dreptul la pensie.