avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Presedintele asociatiei de proprietari a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Presedintele asociatiei de proprietari a semnat contract ...

Buna ziua,

Presedintele asociatiei de proprietari a semnat contract de modernizare ascensor fara acordul AG pt suma de 12,800 euro.

Mai mult, a semnat si act aditional la acelasi contract fara acordul AG.

Firma a efectuat lucrarea iar acum apar cu restanta + penalizari la fondul de modernizare lift.

Ce pot face pt a anula aceasta restanta?
Va multumeec.
Cel mai recent răspuns: Lucica_F , utilizator 18:06, 20 Iulie 2024
Trebuie sa contestați in scris prima dată, conform art. 28 din legea 196/2018 lista de cheltuieli lunare , la președintele de asociatie. În funcție de raspuns, va puteți adresa după aceea, instanței de judecată.
Va multumesc. Asa voi face.

Daca nu se solutioneaza, va trebui sa angajez avocat pt instanta de judecata?





latka a scris:

Trebuie sa contestați in scris prima dată, conform art. 28 din legea 196/2018 lista de cheltuieli lunare , la președintele de asociatie. În funcție de raspuns, va puteți adresa după aceea, instanței de judecată.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un proprietar a contestat plata fondului de reparatii si ne-am ... adminibuc adminibuc Un proprietar a contestat plata fondului de reparatii si ne-am judecat pe acest subiect. Hotararea judecatoreasca a fost ca din 6 luni de fond de reparatii ... (vezi toată discuția)
Plata inlocuire lift camil123 camil123 Buna ziua, sunt presedintele asociatiei intr un bloc de locatari si in urma intrunirii sedintei de bloc anul trecut am stabilit sa inlocuim liftul si fiecare ... (vezi toată discuția)
Costurile cu locul de joaca sunt legale la intreținere? Mihnea234 Mihnea234 La o asociație de locatari dintr-un cartier rezidențial, pot contesta legal adăugarea la factura de întreținere a unor costuri pentru echipamente loc de ... (vezi toată discuția)