avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

care este legea in vigoare care reglementeaza inchirierea locuintelor?si daca dreptul de preemptiune mai exista pentru chiriasi sau s-a desfiintat ca in cazul arendasilor
Cel mai recent răspuns: MelindaB , utilizator 11:05, 6 Februarie 2010
trebuie sa spuneti despre ce fel de locuinta este vorba
drept de preemtiune la ce ?
Dragut a scris:
care este legea in vigoare care reglementeaza inchirierea locuintelor?si daca dreptul de preemptiune mai exista pentru chiriasi sau s-a desfiintat ca in cazul arendasilor

Buna ziua,
Vezi si: Legea nr. 114 / 1996 - Legea locuintei
Cap. 3 - Inchirierea locuintelor
Completati cu prev. Codului Civil - contractul de locatiune.
Cu stima,
Ultima modificare: Vineri, 5 Februarie 2010
legalmgm, utilizator
locuinte in general de locuit:D m-am referit la dreptul de preemptiune la cumpararea locuintei
Dragut a scris:
locuinte in general de locuit:D m-am referit la dreptul de preemptiune la cumpararea locuintei

Despre ce fel de locuinte faceti vorbire.
In principiu nu exista nici un fel de drept de preemptiune la cumpararea locuintei.
Poate stiti un caz special ?
nu exista dr de preemptiune al chiriasului de a cumpara locuinta inchiriata? nici retractu?

Alte discuții în legătură

Oug 40 din 1999 ContSters54572 ContSters54572 În prezent, chiriaşul cumpărător căruia i s-a desfiinţat contractul în urma promovării de către fostul proprietar a unei acţiuni în revendicare, mai ... (vezi toată discuția)
Dreptul de preemtiune cf. art. 1828 din codul civil? nicusorilinca nicusorilinca Daca in prezent, titularul unui contract de inchiriere, al unui apartament de serviciu, ar dori sa cumpere acest imobil, poate beneficia de un drept de ... (vezi toată discuția)
Cumparare spatiu inchiriat Vioricamiron Vioricamiron Buna ziua. Avem un magazin intr-un spatiu care face parte dintr-un spatiu mai mare. Proprietarul de la care am inchiriat a vandut spatiul ( inclusiv sectiunea ... (vezi toată discuția)