Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

care este legea in vigoare care reglementeaza inchirierea locuintelor?si daca dreptul de preemptiune mai exista pentru chiriasi sau s-a desfiintat ca in cazul arendasilor
trebuie sa spuneti despre ce fel de locuinta este vorba
drept de preemtiune la ce ?
Dragut a scris:
care este legea in vigoare care reglementeaza inchirierea locuintelor?si daca dreptul de preemptiune mai exista pentru chiriasi sau s-a desfiintat ca in cazul arendasilor

Buna ziua,
Vezi si: Legea nr. 114 / 1996 - Legea locuintei
Cap. 3 - Inchirierea locuintelor
Completati cu prev. Codului Civil - contractul de locatiune.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
locuinte in general de locuit:D m-am referit la dreptul de preemptiune la cumpararea locuintei
Dragut a scris:
locuinte in general de locuit:D m-am referit la dreptul de preemptiune la cumpararea locuintei

Despre ce fel de locuinte faceti vorbire.
In principiu nu exista nici un fel de drept de preemptiune la cumpararea locuintei.
Poate stiti un caz special ?
nu exista dr de preemptiune al chiriasului de a cumpara locuinta inchiriata? nici retractu?