avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionar cu domiciliu in USA, am mandatar care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionar cu domiciliu in USA, am mandatar care imi ridica ...

Sint pensionar cu domiciliu in USA,
am mandatar care imi ridica drepturile de pensie in fiecare luna.
Nu solicit transfer de pensie in USA
Trebuie sa trimit certificat de viata semestrial la oficiu de pensie ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 05:55, 21 Iulie 2024
Situația dvs. nu e precizată în Ordinul 874/2024, sunt de părere că nu vă poate spune Da sau Nu cu certitudine decât Casa Națională de Pensii. Potrivit comunicatului lor, pare că nu trebuie:
Astfel, daca se solicita transferul drepturilor de pensie in strainatate, persoana in cauza este obligata sa transmita anual formularul "Certificat de viata".

[ link extern ] -
însă ar fi bine dacă ați avea un răspuns oficial la întrebarea dvs. Trmiteți-o aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mutare dosar pensie la domiciliul nou in alt judet paicaflorica paicaflorica Va multumim ca existati Am cumparat o locuinta in alt judet,luna viitoare urmeaza sa incheiem contractul vanzare cumparare.Pensia o ridic cu cardul.Va rog sa ... (vezi toată discuția)
Transfer dosar de pensii marinescu e marinescu e pot cere transferul unui dosar de pensii de la cjp care l-a intocmit si unde am domiciliul stabil , la alta cjp , unde locuiesc de doi ani , pe baza vizei de ... (vezi toată discuția)