Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt pensionar cu domiciliu in USA, am mandatar care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt pensionar cu domiciliu in USA, am mandatar care imi ridica ...

Sint pensionar cu domiciliu in USA,
am mandatar care imi ridica drepturile de pensie in fiecare luna.
Nu solicit transfer de pensie in USA
Trebuie sa trimit certificat de viata semestrial la oficiu de pensie ?
Multumesc
Situația dvs. nu e precizată în Ordinul 874/2024, sunt de părere că nu vă poate spune Da sau Nu cu certitudine decât Casa Națională de Pensii. Potrivit comunicatului lor, pare că nu trebuie:
Astfel, daca se solicita transferul drepturilor de pensie in strainatate, persoana in cauza este obligata sa transmita anual formularul "Certificat de viata".

[ link extern ] -
însă ar fi bine dacă ați avea un răspuns oficial la întrebarea dvs. Trmiteți-o aici:
[ link extern ]