avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Va rog, ce pot să fac URGENT în aceasta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Va rog, ce pot să fac URGENT în aceasta situație? ...

Bună ziua,
Va rog, ce pot să fac URGENT în aceasta situație?

Vecinul de la etajul superior refuza să dea accesul în baia pentru reparație țeava baie.

De luni de zile peretii și tavanul din baie + sufragerie sunt îmbibați de apă.

În zona coloanei pereții sunt măcinați complet iar de Aseară am și o gaură în perete… și constant sunt dâre de apa ce apar când vecinii folosesc apa. De dimineață am găsit apa pe podeaua băii, acumulată din dârele de apa din timpul nopții.

De-a lungul lunilor:
- în primele luni eu am mers constant ca să vorbesc cu vecinii să deschidă ușa pentru reparații
- am anunțat asociația și i-am chemat sa constate
- asociația a spus în repetate rânduri ca nu are ce să facă.. a mers și a ciocănit la ușa vecinului un reprezentant, dar fără succes
- am pus informări la vecin și în bloc cu situația și ca voi urma pașii conform legii
- am anunțat asiguratorul, dar acesta nu intervine pentru reparația la vecin și dacă țeava este fisurată în continuare ..totul se agravează
- am vorbit în luna Mai cu un avocat, foarte OK, mi-a spus ca se poate demara un proces, insa durează și începe în toamnă. A trimis o înștiințare poștală și a venit să vorbească cu vecinul, dar vecinul a refuzat; mi-a spus ca trebuie să vizez și asociația în demersul legal (am incredere în dl avocat, dar eu am acum o situație urgenta ce trebuie rezolvata, nu pot să aștept încă 5-6 luni cu procesul)

- am întrebat la poliție, mi-au spus ca nu am nicio baza să fac reclamație

Nu știu ce să fac și în acest moment am o gaura în perete .. iar apa curge constant.

Varianta cu procesul durează.
Ce pot să fac ca să rezolv?

Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 21 Iulie 2024
ioana ionescu moraru, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 11:38, 21 Iulie 2024
Bună ziua, La ce etaj locuiti dvs si cate nivele are blocul?
Teava fisurata este alimentare apa rece /apa calda /sau scurgere?


De luni de zile peretii și tavanul din baie + sufragerie sunt îmbibați de apă.

Sincer daca problema este de luni de zile, ati fi avut timp sa faceti ceva mai avansat !!
Insa acum sa ne concentram pe situatia actuala ,,,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tripla inundatie David987 David987 La finalul lunii iulie a acestui an am fost inundat in bucatarie de vecina de deasupra. Eu stau la etajul 2, ea la etajul 3. Am chemat mesteri care au spart ... (vezi toată discuția)
Teava scurgere vana... cine plateste? cme2097 cme2097 Buna ziua, vecina de sub mine se plange ca i se imbiba tavanul cu apa, de la scurgerea mea de la vana. Am fost la ea, am constatat problema. Am chemat ... (vezi toată discuția)