Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis de conducere

Am avut un accident in 30.12.2023. Pasagerul din cealalta masina a anuntat politia/ambulanta. Desi nu a fost nevoie de ingrijiri medicale pentru nici o persoana implicata, si nu s-a depus plangere, am avut permisul suspentat, si mi s-a eliberat dovada cu drept de circulatie care se tot prelungeste pana la solutionarea dosarului.
Va rog sa imi spuneti daca stiti vreo cale prin care pot recupera permisul pe o perioada determinata pentru a ma deplasa in afara tarii. Avand in vedere ca nu am dreptul de a conduce suspendat, ar trebui sa fie posibil acest lucru?
Pana la solutionarea dosarului penal nu vi se restituie permisul.
Multumesc pentru raspuns.
Este posibil ca aceasta solutionare sa dureze 1-2 ani.
Exista o cale legala sa pot conduce si in afara tarii?
Nu exista nici o cale legala. Luati alt mijloc de transport.