Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 21 alin. (3) din OG nr. 2/2001: ,,Sancţiunea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 21 alin. (3) din OG nr. 2/2001: ,,Sancţiunea .... şi trebuie să fie proporţională..."

Buna ziua!

Am fost surprins de un aparat radar cu viteza de 86km/h in interiorul unei localitati (limita de viteza 50km/h), in dreptul unei gradinite, unde exista o limitare de 30km/h insotita de semnul "Atentie Copii!". Dat fiind contextul (era duminica, ora 20:00, vacanta de vara) daca contest disproportionalitatea sanctiunii complementare de suspendare a dreptului de a conduce pentru 90 de zile raportata la contextul savarsirii contraventiei am vreo sansa de izbanda?

Multumesc!
Nimeni nu va poate spune =ce sanse aveti ..iar abordarea dvs ca este vacanta de vara , nu prea tine in instanta.