Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Venituri bursiere grefier la o instituție din cadrul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Venituri bursiere grefier la o instituție din cadrul Ministerului Public

Buna ziua. Sunt grefier la o instituție din cadrul Ministerului Public si as vrea sa imi fac un cont pe Tradeville, sa achizitionez ceva actiuni pentru a imi face niste rezerve de bani pentru o viitoare achizitie de peste cativa ani. Probabil chiar si hidroelectrica. Aceasta plateste dividende. As dori sa stiu daca acest lucru este ilegal de la intrarea in vigoare a legii 11/2024? Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Grefierilor le este interzis să desfășoare activități comerciale, direct sau prin persoane interpuse.

Legea nr.11/2024 nu defineste care sunt acle activitati economice interzise.
Grefierilor le este interzis să desfășoare activități comerciale, direct sau prin persoane interpuse.

Legea nr.11/2024 nu defineste care sunt acle activitati economice interzise.