Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Insciere proprietate in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Insciere proprietate in CF

buna ziua , am mostenit eu, impreuna cu inca doi frati de la sora mea o casa cu teren .Sora era vaduva , nu avea copii.Aceasta casa a fost mostenita la rindul ei de la socriii cu act de vinzare cumparare , care au decedat si ei. Acestiia au avut divergente cu vecina asupra unei bucati de teren din curte ,actele de dobindire fiiind clare.Sa u judecat ei si sora mea la rindul ei si s a finalizat totul cu o hotarire jud definitiva si irevocabila. in favoarea sorei mele inclusiv recursul facut de vecina a fost tot in favoarea surorii. Mentionez ca avem succesiune facuta dupa sora mea mostenitor caut sa intabulez propietatea la ocpi , acestia mi -au gasit o diferenta de citiva cm in fisa cadastarala , si au respins intabularea , am refacut fisele cadastrale la acelasi autorizat conform sentintei judecatoresti , raportului de expertiza judiciara topografica , conform documentelor mostenite dupa decesul sorei mele.Ocpi au repins intabularea cerindu mi declaratiii de la toti co propietari, noi cei trei le am dat declaratia . Lotul mostenit este iesit din indiviziune , dar exista un nr cadastral pentru ambele loturi invecinate Ocpi imi cere si semnatura vecinei , nu stiu de ce , pentru ca exista o hotarire definitiva si irevocabila , noile schite de dezlipire , inainte si dupa au fost facute de acelasi autorizat care le a gresit sau ,le a gresit din tastatura , acum ,respectind hotarrire judecatoresa definitiva si irevocabila , conform raport expertiza tehnica judiciara topografica .Intrebarea mea este, eu ca mostenitor ce fac o iau de la capat cu tribunale , si dat in judecata ca sa pot intabula in CF propietatea mostenita?Multumesc
Doar o idee: Notarii, prin delegații notariali, au relații mai strânse cu ANCPI. Faceți un dosar cu copiile relevante și întocmiteți un scurt istoric al demersurilor dumneavoastră. Mergeți la un notar, arătații istoricul, solicitați o consultație (onorariul minim este 200 lei) și vedeți dacă acceptă să vă preia lucrarea.

PFA Secretar notariat
dorumihalache, utilizator
toate operatiunile privind succesiune ,intabularea ,le am efectuat prin notariat.Legaturile sunt atit de strinse incit delegatul noatarial nu mi a trimis catre ocpi declaratia autentica a mostenitorilor la ocpi .Am fost personal la ocpi si am predat documentele .Nu stiu daca este rea intentie sau delasare