avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se va întâmpla cu soția mea după decesul meu? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se va întâmpla cu soția mea după decesul meu? Am făcut ...

Ce se va întâmpla cu soția mea după decesul meu? Am făcut un contract de întreținere cu uzul fruct viager cu un copil in care ne-am dat eu și soția în îngrijirea lui. Poate celălalt copil să anuleze in instanță contractul și să o de-a afară din casă? Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Dani1957 , utilizator 20:07, 24 Iulie 2024
Nu.
Soția dvs e și mama lui?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2024
gi-jane2, moderator
Soția mea este mama copilului cu care am făcut contractul de întreținere și uzul fruct viager, iar cel care amenința este dintr-o căsătorie mai veche a mea.
gi-jane2 a scris:

Nu.
Soția dvs e și mama lui?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
a... nici vorba, nu are motiv de ataca. Fiul dvs sa pastreze dovezi ale intretinerii
Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

a... nici vorba, nu are motiv de ataca. Fiul dvs sa pastreze dovezi ale intretinerii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere și constituire uzufruct viager ContSters457659 ContSters457659 Transmit fiului meu din actuala căsătorie, nuda propietate asupra imobilului proprietatea mea , în schimbul asumării obligației de a ne intretine pe mine ... (vezi toată discuția)
Întrebare contract de întreținere GMarcela GMarcela Buna ziua,am o intrebare ,sunt casatorita,nu am copii,si vreau sa stau in casa cu soacra,pe jumătate din casa avem contract vânzare-cumpărare si pe ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare cu uzufruct viager? Raluca230 Raluca230 Buna ziua,am si eu o intrebare va rog,noi suntem 3 frati unul din ei a decedat si am ramas eu cu fratele meu celalalt iar parintii traiesc amandoi si vor sa-mi ... (vezi toată discuția)