Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiuni pentru denuntator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiuni pentru denuntator

Sanctiuni pentru danuntator.
Un danuntator care stie ca denuntul sau (sesizarea organelor penale, a Ministerului Public) se refera la o fapta pentru care stie ca a intervenit prescriptia, risca sanctiuni penale sau civile, in urma contra-actiunii presupusului faptuitor, sau al parchetului din oficiu ?
Dacă plângerea este făcută cu bună credință, fapta există iar denunțătorul are reprezentarea că persoana reclamată este autorul, chiar dacă fapta este prescrisă, nu va suferi nicio sanctiune. Legea nu cere denunțătorului să facă verificări și calcule privind prescripția.
Va multumesc mult. Ori organele penale ar putea sa ignore prescriptia, dar la camera preliminara si instanta sa se constate ca e prescriptie. Ori procurorul aplica direct - banuiesc ca in urma unor calcule - art. 16 alin 1 lit. e) si f)