Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligație legală ingrijire parinte bolnav
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligație legală ingrijire parinte bolnav

Bună ziua! Vă prezint următoarea situație: fratele meu a avut o relație de concubinaj din care au rezultat trei copii, doi sunt majori acum. Fratele e bolnav de cancer în fază terminală, concubina a părăsit domiciliul, împreună cu copilul minor. Întrebarea este: cine are obligația LEGALĂ sa îl îngrijească pe bolnav. Mulțumesc!
Taus, utilizator
Fratele are venituri?
Cred ca obligația legala e de intretinere pt persoana aflata în nevoie și copiii majori au aceasta obligație. Persoana aflata în nevoie e cea fără venituri sau cu venituri mai mici fata de nevoile sale.
Obligația de îngrijire e doar morala.
gi-jane2, moderator