Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ce înseamnă a fi reprezentantul legal al unei ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ce înseamnă a fi reprezentantul legal al unei persoane cu handicap?

Ce înseamnă a fi reprezentantul legal al unei persoane cu handicap grav.
george-neagu, moderator
Reprezentantul legal este părintele sau persoana desemnată, potrivit legii, să exercite drepturile și să îndeplinească obligațiile față de persoana cu handicap.
În cazul în care persoanele cu handicap sunt în imposibilitate parțială sau totală de a-și administra bunurile, acestea beneficiază de protecție juridică sub forma curatelei sau tutelei.

Curatela are ca scop ocrotirea juridica a unor persoane fizice aflate in situatii speciale prevazute de lege – persoane capabile, dar care, din cauza batranetii, a bolii sau a unei infirmitati fizice, nu pot personal sa-si administreze bunurile sau sa-si apere interesele in conditii multumitoare.

Curatela se dă „în vederea administrării bunurilor, veniturilor şi ridicării drepturilor băneşti”. Vă permite să ridicaţi pensia fără probleme, în cazul în care persoana este internată, vă ajută să obţineţi acte de la circa financiară, să mergeţi la direcţia de taxe şi impozite.
CURATELA NU VĂ PERMITE SĂ VINDEŢI PROPRIETĂŢILE ADULTULUI CU HANDICAP.

Pentru a putea vinde în numele lui, este nevoie de ceea ce se cheamă punere sub TUTELĂ SPECIALĂ, respectiv desemnarea unui tutore.
Dapix, utilizator