Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura indepartarii de bunuri de pe condominiul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura indepartarii de bunuri de pe condominiul comun?

Cum se indeparteaza obiectele cuiva de pe condominiul comun?

Am o masa de birou care am depozitat-o in casa scarii. Nu sta nimanui in cale, nu este tipica scara de bloc ci intr-o casa e aproape ca un hol, scarile trec mai incolo, unde sta masa acolo oricum nu se plimba nimeni.

Azi a aparut o instiintare ca trebuie indepartate obiectele de pe condominiile comune in termen de 2 saptamani iar in caz contrar se va chema o firma care le va indeparta si se vor imputa costurile. In coltul de jos poarta stampila firmei care administreaza blocul, nu cea a asociatiei sau presedintelui asociatiei de locatari.
Eu nu sunt membru al asociatiei.

Nu ar fi problema in principiu, ca pana la urma masa tot trebuie sa ajunga in apartament, dar plec in concediu. Mi-ar trebui timp sa fac loc in apartament, sa angajez pe cineva sa ma ajute sa car masa sus in apartament, etc. Administratoarea insista ca nu se poate prelungi timpul acordat. In fapt ea/ei (am impresia ca sunt implicati mai multi "binevoitori") au programat actiunea voit chiar acum cand lumea e in concedii.

Pe langa asta am in curte parcata o masina. Curtea nu apartine de fapt locatarilor (cred), dat fiind ca toti cei care parcam acolo platim chirie primariei. Problema este ca masina nu este inmatriculata.

Are acoperire legala metoda prin care vor sa indeparteze lucrurile locatarilor? (In principal masa mea, dar mai au si altii lucruri acolo.)
AureliaStamate, utilizator
Nu este voie sa depozitati pe spatiul comun. Daca are cineva nevoie de salvare si trebuie luat cu targa? Dvs ati depozitat masa la alt etaj? ''sa ma ajute sa car masa sus in apartament,''
''Eu nu sunt membru al asociatiei.''...nu conteaza.
Astea le stiu, dar nu asta era intrebarea. Am descris cu exactitate ce doresc sa aflu. (Procedura legala a indepartarii.)
Haideti sa nu aducem un site de specialitate la nivelul FB-ului.
Procedura e cea descrisa de societatea angajata de asociație. Prin administrare, se urmărește păstrarea imobilului in stare curata, holurile libere etc.
Înțeleg ca plecați în concedii și ca e greu sa va organizați, dar nu puteti folosi holul ca spațiu de depozitare. Cred ca e de înțeles dacă era ceva provizoriu, o zi , 2, nu cred ca se ofuscau.
Din ce vad, dv sunteți rău-intenționată. Luați masa și gata tambalaul

AureliaStamate a scris:

Astea le stiu, dar nu asta era intrebarea. Am descris cu exactitate ce doresc sa aflu. (Procedura legala a indepartarii.)
Haideti sa nu aducem un site de specialitate la nivelul FB-ului.

AureliaStamate a scris:

Pe langa asta am in curte parcata o masina. Curtea nu apartine de fapt locatarilor (cred), dat fiind ca toti cei care parcam acolo platim chirie primariei. Problema este ca masina nu este inmatriculata.

Aveți o problemă și în această situație, fiindcă mașinile neînmatriculate nu au voie să fie pe domeniul public.