avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura indepartarii de bunuri de pe condominiul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura indepartarii de bunuri de pe condominiul comun?

Cum se indeparteaza obiectele cuiva de pe condominiul comun?

Am o masa de birou care am depozitat-o in casa scarii. Nu sta nimanui in cale, nu este tipica scara de bloc ci intr-o casa e aproape ca un hol, scarile trec mai incolo, unde sta masa acolo oricum nu se plimba nimeni.

Azi a aparut o instiintare ca trebuie indepartate obiectele de pe condominiile comune in termen de 2 saptamani iar in caz contrar se va chema o firma care le va indeparta si se vor imputa costurile. In coltul de jos poarta stampila firmei care administreaza blocul, nu cea a asociatiei sau presedintelui asociatiei de locatari.
Eu nu sunt membru al asociatiei.

Nu ar fi problema in principiu, ca pana la urma masa tot trebuie sa ajunga in apartament, dar plec in concediu. Mi-ar trebui timp sa fac loc in apartament, sa angajez pe cineva sa ma ajute sa car masa sus in apartament, etc. Administratoarea insista ca nu se poate prelungi timpul acordat. In fapt ea/ei (am impresia ca sunt implicati mai multi "binevoitori") au programat actiunea voit chiar acum cand lumea e in concedii.

Pe langa asta am in curte parcata o masina. Curtea nu apartine de fapt locatarilor (cred), dat fiind ca toti cei care parcam acolo platim chirie primariei. Problema este ca masina nu este inmatriculata.

Are acoperire legala metoda prin care vor sa indeparteze lucrurile locatarilor? (In principal masa mea, dar mai au si altii lucruri acolo.)
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2024
AureliaStamate, utilizator
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 20:08, 8 August 2024
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este voie sa depozitati pe spatiul comun. Daca are cineva nevoie de salvare si trebuie luat cu targa? Dvs ati depozitat masa la alt etaj? ''sa ma ajute sa car masa sus in apartament,''
''Eu nu sunt membru al asociatiei.''...nu conteaza.
Astea le stiu, dar nu asta era intrebarea. Am descris cu exactitate ce doresc sa aflu. (Procedura legala a indepartarii.)
Haideti sa nu aducem un site de specialitate la nivelul FB-ului.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedura e cea descrisa de societatea angajata de asociație. Prin administrare, se urmărește păstrarea imobilului in stare curata, holurile libere etc.
Înțeleg ca plecați în concedii și ca e greu sa va organizați, dar nu puteti folosi holul ca spațiu de depozitare. Cred ca e de înțeles dacă era ceva provizoriu, o zi , 2, nu cred ca se ofuscau.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce vad, dv sunteți rău-intenționată. Luați masa și gata tambalaul

AureliaStamate a scris:

Astea le stiu, dar nu asta era intrebarea. Am descris cu exactitate ce doresc sa aflu. (Procedura legala a indepartarii.)
Haideti sa nu aducem un site de specialitate la nivelul FB-ului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


AureliaStamate a scris:



Pe langa asta am in curte parcata o masina. Curtea nu apartine de fapt locatarilor (cred), dat fiind ca toti cei care parcam acolo platim chirie primariei. Problema este ca masina nu este inmatriculata.

Aveți o problemă și în această situație, fiindcă mașinile neînmatriculate nu au voie să fie pe domeniul public.

Alte discuții în legătură

Depozitare obiecte personale in casa scarii allena allena Buna ziua, De aprox un an unul din vecini si-a depozitat masina de spalat veche in fata usii, accesul cu bagaja/plase catre propriul meu apartamanent ... (vezi toată discuția)
Context: eu imi tin bicicleta personala pe casa scarii, ... Olivian Serban Olivian Serban Buna ziua, Context: eu imi tin bicicleta personala pe casa scarii, legata de balustrada (etaj 1). Unul dintre vecini, a venit la mine, intr-un mod destul de ... (vezi toată discuția)
Utilizare curte interioara comuna la bloc Vulpin Vulpin Buna ziua, Va scriu in legatura cu o situatie mai sensibila, pe care o voi descrie mai jos. Locuiesc intr-un bloc vechi, din 48\', cu o singura scara si o ... (vezi toată discuția)