avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație

Bună seara! În anul 2006, am cumpărat de la tatăl meu casa în care el locuiește, cu clauză de întreținere și habitație. Cu acordul tatălui meu, pot dona casa fiicei și nepoatelor mele, cu specificația ca ele să intre în posesia casei, după moartea tatălui meu? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:29, 27 Iulie 2024
Nu se poate. Casa nu mai este a tatalui dvs.
Tatal nu mai este proprietar in prezent, si nu-si mai poate da nici un acord.

Mai aveti frati/surori'?
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2024
Dapix, utilizator
Da, mai am doi frați. Nepoatele despre care vorbeam, sunt fetele unuia dintre frați.
Bineinteles ca se poate, donator e doamna ca e proprietar și tatăl e musai sa isi dea acordul ca el are dreptul de folosinta fiind titularul dreptului de uzufruct sau abitatie, ce e.

Veti avea în continuare obligația de intretinere a tatălui.

Dapix a scris:

Nu se poate. Casa nu mai este a tatalui dvs.
Tatal nu mai este proprietar in prezent, si nu-si mai poate da nici un acord.

Mai aveti frati/surori'?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere apartament in baza clauzei de habitatie viagera. teachlib48 teachlib48 In anul 2002 am cumparat pentru fiica mea un apartament si in contractul de vanzare cumparare am pus clauza de habitatie viagera. Intre timp, fiica mea s-a ... (vezi toată discuția)
Bun propriu - casa - madalinaleonte madalinaleonte Buna ziua! Mama a primit o casa de la actualul sot (casatorita doar religios),cu drept de habitatie pentru el,cu contract de vanzare-cumparare. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera liliana.suciu liliana.suciu Subiect: Contract de vanzare cumparare apartament cu clauza abitatie viagera -am contract de vanzare cumparare apartament , cumparat de la fostul ... (vezi toată discuția)