Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație

Bună seara! În anul 2006, am cumpărat de la tatăl meu casa în care el locuiește, cu clauză de întreținere și habitație. Cu acordul tatălui meu, pot dona casa fiicei și nepoatelor mele, cu specificația ca ele să intre în posesia casei, după moartea tatălui meu? Mulțumesc.
Nu se poate. Casa nu mai este a tatalui dvs.
Tatal nu mai este proprietar in prezent, si nu-si mai poate da nici un acord.

Mai aveti frati/surori'?
Dapix, utilizator
Da, mai am doi frați. Nepoatele despre care vorbeam, sunt fetele unuia dintre frați.
Bineinteles ca se poate, donator e doamna ca e proprietar și tatăl e musai sa isi dea acordul ca el are dreptul de folosinta fiind titularul dreptului de uzufruct sau abitatie, ce e.

Veti avea în continuare obligația de intretinere a tatălui.

Dapix a scris:

Nu se poate. Casa nu mai este a tatalui dvs.
Tatal nu mai este proprietar in prezent, si nu-si mai poate da nici un acord.

Mai aveti frati/surori'?