Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am făcut conventie prin care i am dat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am făcut conventie prin care i am dat tatălui domiciliul ...

Buna seara! Am făcut conventie prin care i am dat tatălui domiciliul copilului eu fiind nevoita sa plec din tara ..din păcate aici nu m am putut angaja ca încă nu am acte și deși am stabilit ca voi plăti pensie copilului la venitul min din România tatăl.ma ameninta ca se duce și declara ca sunt plecata în anglia și vrea pensie la venitul de aici! Este vreo șansă ca să ma poată obliga la plata pensiei pe minimul pe economie de aici în condițiile în care nu lucrez? Mulțumesc
Ca să poată fi pusă în discuție pensia alimentară, ar trebui să existe un divorț. Pe de altă parte, aveți obligația legală de a contribui la îngrijirea copilului. Totuși, pentru a vă impune să vă îndepliniți această obligație, ar trebui să se adreseze instanței. Complicat.

PFA Secretar notariat
Nu am fost căsătoriți am făcut proces pt copil de aceea am făcut acea conventie pt ca eu aveam domiciliul copilului și pt ca am plecat am ales sa îl las lui pt ca e f atașat de tata! Eu pensie ii plătesc dar la venitul din România ..ca el susținea ca nu vrea dar în conventie e trecut ca tre sa plătesc ca mai apoi sa se ridice cu pretenții ca vrea pensie la venitul din uk..repet eu nu lucrez ca să i pot plăti atâta pensie. De aia și întreb dacă ma poate obliga atâta timp cât nu lucrez

dorumihalache a scris:

Ca să poată fi pusă în discuție pensia alimentară, ar trebui să existe un divorț. Pe de altă parte, aveți obligația legală de a contribui la îngrijirea copilului. Totuși, pentru a vă impune să vă îndepliniți această obligație, ar trebui să se adreseze instanței. Complicat.

PFA Secretar notariat

Pensie de intretinere se poate obține și dacă erau casatoriti.

Da, va poate obliga prin instanta la plata pensiei raportata la venitul minim de acolo.
Daca nu munciți, veniti acasă.
Poate rezolvati totuși cu actele și va angajați.