Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Avem urmatoarea problema si avem nevoie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Avem urmatoarea problema si avem nevoie de ajutor. ...

Buna ziua,

Avem urmatoarea problema si avem nevoie de ajutor.
Persoana cu handicap grav ( o forma de retard mental ) cu insotitor desi acesta tocmai a implinit 18 ani gandeste ca un copil de 6 ani.
Parintii doresc sa ii depuna dosarul pentru pensie de invaliditate, insa cei de la casa de pensii le spun parintilor ca pentru a beneficia de aceasta pensie copilul trebuie sa aiba vechime in munca si sa il angajeze o luna la o societate.
Dat fiind boala lui ( sunt aprox. 20 cazuri documentate la nivel mondial) si imposibilitatea de a responsabiliza o astfel de persoana acesta clar nu va primi aviz favorabil de la medicina muncii ( am discutat cu cativa doctori de medicina muncii).
Fara medicina muncii acesta nu poate avea un contract valid de munca.(lipsa avizului de medicina muncii duce la nulitatea contractului de munca).
Ce solutii sunt pentru ca persoana in cauza sa poata beneficia de pensia de invaliditate ?
Nu sunt alte solutii ca sa devina pensionar.