avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii prin regulament ...

Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii prin regulament de organizare cu acordul sindicatului ? Adica ; Luni,Mart,Miercuri,Joi,Vineri de serviciu Sambata liber apoi iarasi de Duminica pana Vineri inclusiv ?
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 22:54, 31 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin ROI în niciun caz nu se pot reduce drepturile salaraților acordate prin lege, chiar și cu acordul sindicatului.

Din ce înțeleg de la dumneavoastră, vi se încalcă dreptul la cele 48 de ore consecutive libere pe săptămână, ceea ce nu este conform legii, respectiv contravine art. 137 C. Mun.

Puteți face o sesizare la ITM și/sau ataca regulamentul intern în instanță.

Av. Filimon Cristina



Ultima modificare: Miercuri, 31 Iulie 2024
Cristina Filimon, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii - repausul săptămânal (cum se acorda?) ctbv2015 ctbv2015 In temeiul art. 137 Codul muncii - Repausul săptămânal se acorda conform alin.1 in 2 zile consecutive, de regula sambata si duminica. In alin. 2 se ... (vezi toată discuția)
Repausul săptămânal, art.137 codul muncii francisca_maria francisca_maria Stimați domni, Doresc să supun atenției dvs următoarea situație pentru un magazin cu vânzare articole îmbrăcăminte: - program de lucru L-V: ... (vezi toată discuția)
Program de lucru, zile libere consecutive DLR DLR Buna seara, Am si eu o nelamurire, daca puteti sa ma ajutati. Am urmatorul program la serviciu: Sap. 1: Duminica 13 Noiembrie - Sambata 19 ... (vezi toată discuția)