Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii prin regulament ...

Buna seara ! Poate angajatorul sa incalce codul muncii prin regulament de organizare cu acordul sindicatului ? Adica ; Luni,Mart,Miercuri,Joi,Vineri de serviciu Sambata liber apoi iarasi de Duminica pana Vineri inclusiv ?
Prin ROI în niciun caz nu se pot reduce drepturile salaraților acordate prin lege, chiar și cu acordul sindicatului.

Din ce înțeleg de la dumneavoastră, vi se încalcă dreptul la cele 48 de ore consecutive libere pe săptămână, ceea ce nu este conform legii, respectiv contravine art. 137 C. Mun.

Puteți face o sesizare la ITM și/sau ataca regulamentul intern în instanță.

Av. Filimon Cristina

Cristina Filimon, Avocat