Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de concediu pe hartie vs. electronic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de concediu pe hartie vs. electronic

Buna ziua,
Am o intrebare legata de inregistrarea digitala a cererilor de concediu, pentru departamentul de HR din firma unde lucrez.

Avem un sistem electronic integrat pentru inregistrarea si evidentierea cererilor, care functioneaza foarte bine. Mai e necesar din punct de vedere legal in RO ca angajatii sa si tipareasca si sa semneze o cerere pe hartie, daca exista un sistem electronic destinat pentru asta? Am intalnit multe companii unde pasul "pe hartie" nu era deloc necesar, si nu se semna olografic nimic.

Multumesc frumos!
Nu avem de unde sa stim noi care este uzanta la nivelul angajatorului dvs...intrebati la HR.