Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am 31 de ani și sunt singura la părinți. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am 31 de ani și sunt singura la părinți. Mama mea ...

Buna ziua,
Am 31 de ani și sunt singura la părinți. Mama mea a divorțat și nu a făcut partajul cu tatăl meu, urmând ca bunul dobândit împreună adică casa, sa îmi rămână mie, casa fiind pe numele mamei mele.

Mama mea este cu cineva de 5 ani. As vrea sa știu dacă după moartea ei, acest om ar putea sa aibă vreun drept la aceasta casa. Menționez ca el a mai contribuit la întreținerea acestei case, ei locuind împreună.

Va mulțumesc frumos!
Nu. Concubinajul nu conferă niciun drept la moștenire.
Dacă a contribuit cu bani pentru renovare, are un drept de creanță, și deci va trebui să-l despăgubiți.