avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Suspendare executare silită amenzi și prescrierea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Suspendare executare silită amenzi și prescrierea lor.

Buna ziua, doresc o lămurire va rog. Am doua amenzi neplătite la taxe și impozite(primărie), una emisa in 2013 și cealaltă in 2016. S-a tot încercat executarea mea silită fără succes pana in 2021 când am fost declarat insolvabil de către primărie printr-un proces verbal postat pe site-ul instituției dar eu figurez și in prezent cu acele datorii in sistem.

Întrebarea mea este, daca am fost declarat insolvabil și executarea silită a fost suspendată exista vreo cale legală prin care acele datorii sa se prescrie și daca da cum as putea sa procedez in aceasta situație?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:00, 2 August 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prescrierea intervine doar daca timp de 5 ani creditorul nu insista mereu in executare.
Daca tot staruie in executare, prespriptia este mereu intrerupta, si nu aveti motiv sa o invocati.
Ultima modificare: Vineri, 2 August 2024
Dapix, utilizator
Iar primăriile au grijă să întrerupă prescripția pentru că au deasupra capului sabia lui Damocles: Curtea de Conturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorie banca dupa incuviintare de executare silita raducanmihai raducanmihai Buna ziua. Incep prin a va spune ca am citit articolul \"In cat timp se prescriu datorille\",dar tot nu m-am lamurit ( ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda ndan57 ndan57 Buna ziua, in cat timp se anuleaza, prescrie o amenda data de primarie ptr. reabilitare termina exterior apartament fara autorizatie de constructie ... (vezi toată discuția)
Impozit auto gabrieltgg gabrieltgg imposibilitatea achitarii impozitului din cauza amenzi circulatie din 2006 (vezi toată discuția)