Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. La o cooperativa de consum, presedintele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. La o cooperativa de consum, presedintele consiliului ...

Buna ziua. La o cooperativa de consum, presedintele consiliului de administratie este salariat. Trebuie sa primeasca si el indemnizatie la fel ca ceilalti membrii ai consiliului de administratie care nu au salariu? Toti sunt membrii cooperatori.
Depinde de decizia Consiliului de Administratie sau de ce este mentionat in c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In CIM nu este mentionat, dar conf. Legii 1/2005 membrii consiliului de administratie au dreptul la o indemnizatie lunara. In cazul asta adaug indemnizatia in statul de plata? Totusi sunt 2 contracte : CIM si Mandat.