avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe situl Primăriei a apărut opisul al titularilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe situl Primăriei a apărut opisul al titularilor drepturilor ...

Pe situl Primăriei a apărut opisul al titularilor drepturilor reale de proprietate al posesorilor și al altor deținători.
Casa cu teren are 250 mp e dezbătută moștenirea nu are cadastru mătușa e uzufruct viager restul terenului din curte e al matusei dacă la donat sa putut face cadastru fără știrea noastră a strănepoților cum ne vine terenul.
Cum pot sa aflu informația sa cer indentificarea terenului cu casa care nu o știu, și stiu strada cu Nr unde e moștenirea sa cer informație Primăriei.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 18:04, 5 August 2024
Textul nu e inteligibil. Reformulati informatiile folosind propozitii scurte si la obiect ca sa intelegem ceva si sa va putem raspunde.
Dacă un teren cu casa după moartea proprietarului se intra in posesie și restul terenului nu ne aparține la donat proprietarul cui a vrut pe acel teren Din curte se poate face cadastrufara să știu eu.
Primăria poate da informație pe baza cărei legi.

Liliana Gradinaru a scris:

Textul nu e inteligibil. Reformulati informatiile folosind propozitii scurte si la obiect ca sa intelegem ceva si sa va putem raspunde.

Depinde de acces, de cum anume s-a intrat in posesie etc. Nu stiu ce calitate aveti raportat la acel teren. Vorbiti cu cineva fata in fata, intrebati la primarie sau mergeti la un avocat. Nu inteleg cum se poate face cadastru din curte, lșa ce parte de curte va referiti...
Donație fara clauza cu 250 mp cu casa și teren la un loc moștenire mătușa trăiește,dar restul terenului din curte e al matusei pe situl Primăriei numelematusei i nu apare,cadastru nu am pe casa și teren dar vecinii Primăria nu ii comunica.
Am scris Primăriei și îmi zice vecinii sunt trecuți în donația din 1986 vecinii noi nu ii comunica.
Ce sfat îmi dați ultima întrebare.

Liliana Gradinaru a scris:

Depinde de acces, de cum anume s-a intrat in posesie etc. Nu stiu ce calitate aveti raportat la acel teren. Vorbiti cu cineva fata in fata, intrebati la primarie sau mergeti la un avocat. Nu inteleg cum se poate face cadastru din curte, lșa ce parte de curte va referiti...

Nici nu e treaba Primariei ( si nici nu are dreptul ) sa dea informatii despre proprietatile altora . Intrebati-o pe matusa si , daca vrea , va va spune , daca nu - nu . Dupa decesul dansei , daca va considerati mostenitor , dati la notar o declaratie de acceptare a succesiunii si obtineti un certificat de calitate de mostenitor . Pe baza acestuia puteti afla oficial date despre averea matusii la data decesului ( daca mai are si nu a instrainat tot ce avea din timpul vietii ) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Terenul are carte funciara nu are cadastru am dat datele o.c.p.i ... Magie1 Magie1 Terenul are carte funciara nu are cadastru am dat datele O.C.P.I și adresa și nu poate indentifica vecinii dacă terenul nu are cadastru, Primăria nu ... (vezi toată discuția)
Strănepoții au 250 mp cu casa la un loc de la mătușa care ... Magie1 Magie1 Strănepoții au 250 mp cu casa la un loc de la mătușa care a dezbătut moștenirea pe partea tatălui donația a fost fara clauza a tatălui. Restul ... (vezi toată discuția)
Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului ... Magie1 Magie1 Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului din curte nu e al meu că să îmi vind partea mea trebuie sa solicit de la Primărie sau ... (vezi toată discuția)