Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am probleme cu o \"promisiune de vânzare\". Tatăl ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am probleme cu o "promisiune de vânzare". Tatăl meu a dorit ...

Am probleme cu o "promisiune de vânzare".
Tatăl meu a dorit să cumpere un teren, a plătit suma cerută de vânzător dau nu au făcut contract de vânzare-cumpărare ci o "promisiune de vânzare".
Între timp vânzătorul a decedat iar copii acestuia nu vor nici să returneze banii (motivând că nu ei sunt cei care i-au luat) și nici nu vor să dea terenul (adevărul e că nici nu au făcut succesiunea ca să poată dea legal).

Rog o persoană binevoitoare să mă îndrume ce este de făcut.
Trebuie soluționat în instanță? Poate fi chemată în judecată o persoană decedată?

Vă mulțumesc.
Bună ziua.

Situația dvs. are rezolvare, însă numai pe calea instanței de judecată. Calitate procesuală pasivă au succesibilii promitentului-vânzător. Vă sfătuiesc, totuși, să vă angajați un avocat, care să vă reprezinte în proces, acesta fiind de un grad de dificultate destul de ridicat.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
Deci se poate chema în judecată decedatul sau direct copii lui?
Copiii! Cum sa chemati în judecata mortul?