Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Acțiune în contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Acțiune în contencios administrativ

Vreau sa dau in judecata niste funcționari din primărie care nu-si îndeplinesc atributiile. Intentionez sa cer instanței sa oblige respectivii funcționari sa aplice amenzile corespunzatoare președintelui asoc de propr pt zecile de încălcări ale legii semnalate dar pt care nu s-a aplicat nicio amenda.
Credeti ca ar fi admisibila o asemenea cerere?
prettydaniola, utilizator
Nu a zis nimeni si nu am pretins că avocatii trebuie sa fie enciclopedii de legi, dar nu te dai mare ca ai experienta in acest domeniu cand nu ai nici macar habar care este termenul de contestare a unei hot AG. De fapt dl "mare specialist" stia ca este de 45 zile de la afișarea la avizier, asa cum prevedea legea 230/2007! Probabil dl specialist nu aflase încă, în 2022, că legea 230/2007 se abrogase din 2018. PENIBIL! Timbrarea necorespunzătoare s-a datorat faptului că în loc să cer anularea HOTARARII AG, cum era corect, m-am exprimat gresit: anularea HOTĂRÂRILOR AG si atunci instanta mi-a cerut să timbrez cu 100 lei fiecare hotărâre pe care o doresc anulata, ceea ce imi era imposibil de plătit, fiind vorba de vreo 25 decizii. De aceea nici nu am făcut contestație la regularizare si cererea a fost respinsa. Ulterior am făcut o altă cerere pt anularea HOTARARII AG si am plătit 100 lei. Avocatul ar fi trebuit sa-mi spuna de la inceput ca nu este corect sa ma exprim la plural. De asta platim specialiști, sa ne spuna ceea ce nu știm, sa ne corecteze exprimarea! Dar nu îi doare gura sa spuna ca au experienta într-un domeniu in care de fapt nu au, crezând că dacă au câștigat procese complicate de partaj e floare la ureche sa castige un proces pe legea 196/2018. Ei uite ca nu este deloc ușor! Nici macar judecătorul nu a înțeles că un președinte de asociație nu poate da in judecata pe cine vrea el că asa vrea el, doar pt ca este președinte si poate.

Liliana Gradinaru a scris:

Recititi-va, va rog, primul mesaj.
Sa stiti ca noi nu suntem enciclopedii de legi, nu le-am invatat pe de rost, iar in acest domeniu chiar nu merita sa faci efortul, e un domeniu slab platit. Daca veniti cu atitudinea ca e bine ca dv., veti avea, din nefericire, parte de aprobari si atunci cand nu sunt corecte. Se intampla in toate domeniile, nimeni nu vrea sa vina la el la consultatie cineva care crede ca stie mai bine. Taxa de timbru si neachitata duce la regularizarea cererii, nu la respingere, ceva nu se potriveste acolo.
Din pacate, actiunile dv. de pana acum in instanta nu v-au aratat ca va pricepeti, deci aveti nevoie de ajutor juridic pe care pare ca nu vreti sa-l primiti.

prettydaniola, utilizator
Se pare ca unii chiar nu au alta treaba decat sa se bage singuri in seama. Eu am un principiu: daca nu pot sa dau un sfat competent, nu mă bag in discutie! Bineinteles ca ma voi reprezenta singura, ca nu am nimic de pierdut, nici macar bani, chiar daca pierd, având în vedere ca autoritatile publice sunt aparate de juriști. Postarea mea nu a avut scopul de a găsi un avocat, ca e plin internetul de mii de avocați, ci de a afla o parere. Aveti habar ce am întrebat in finalul postarii? Sau erați prea grăbit sa-mi dati niste sfaturi din adâncul puț al gândirii personale??? Daca te informezi si ai capacitatea intelectuală de a procesa corect informațiile, poti castiga procese mai simple si fără avocat, asa cum am câștigat un proces de calomnie, cu daune morale de 5000 lei, in care eu am fost reclamanta. Și atunci nu am cerut sfaturi aici.

hotumattua a scris:

Se pare că vreți să "îndreptați toți cocoșații din lume", vreți să împărțiți dreptatea. Aveți două soluții:
1. Studiați singură codul civil, cel de procedură civilă și mulțimea de alte reglementări privind atribuțiile organelor administrației locale, etc. și vă reprezentați singură.
2. Plătiți o casă de avocatură să se ocupe ea de asta; niciun avocat singur nu le știe pe toate.

Dar, chiar așa, nu aveți altă treabă?

prettydaniola a scris:

Vreau sa dau in judecata niste funcționari din primărie care nu-si îndeplinesc atributiile. Intentionez sa cer instanței sa oblige respectivii funcționari sa aplice amenzile corespunzatoare președintelui asoc de propr pt zecile de încălcări ale legii semnalate dar pt care nu s-a aplicat nicio amenda.
Credeti ca ar fi admisibila o asemenea cerere?

prettydaniola, utilizator
Daca tot, ati invocat Legea 554/2004, aplicabila in situatia in care o autoritate publica nu va raspunde in termenul mentionat de OG 27/2002 , atunci va pot spune ca, " Cererile în justiție prevăzute de lege pot fi formulate și personal împotriva persoanei care a contribuit la elaborarea, emiterea, adoptarea sau încheierea actului ori, după caz, care se face vinovată de refuzul de a rezolva cererea referitoare la un drept subiectiv sau la un interes legitim, dacă se solicită plata unor despăgubiri pentru prejudiciul cauzat ori pentru întârziere. În cazul în care acțiunea se admite, persoana respectivă poate fi obligată la plata despăgubirilor, solidar cu autoritatea publică pârâtă".
Multumesc pt raspuns dle Cornel Vasile. Ideea este ca mi se da un răspuns formal si fara nicio relevanța dar nu.se soluționeaza aspectul reclamat. Cf legii 196/2018 politia locala si serviciul de relații cu asociatiile de proprietari din primărie au atribuții de constatare si sanctionare a contraventiilor comise de conducerea asociației, cenzor, administrator. Eu semnalez de ani de zile incalcari ale legii in asociație si respectivele autorități nu iau absolut nicio măsură. Imi raspund cu citate din legea 196/2018, deși eu însămi invoc articolele incalcate si cu sfatul de a acționa în instanță asociația. Cu alte cuvinte, imi raspund la mișto.

Cornel Vasile a scris:

Daca tot, ati invocat Legea 554/2004, aplicabila in situatia in care o autoritate publica nu va raspunde in termenul mentionat de OG 27/2002 , atunci va pot spune ca, " Cererile în justiție prevăzute de lege pot fi formulate și personal împotriva persoanei care a contribuit la elaborarea, emiterea, adoptarea sau încheierea actului ori, după caz, care se face vinovată de refuzul de a rezolva cererea referitoare la un drept subiectiv sau la un interes legitim, dacă se solicită plata unor despăgubiri pentru prejudiciul cauzat ori pentru întârziere. În cazul în care acțiunea se admite, persoana respectivă poate fi obligată la plata despăgubirilor, solidar cu autoritatea publică pârâtă".