avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Am o nelămurire: Locul meu de muncă, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Am o nelămurire: Locul meu de muncă, unde de altfel ...

Bună ziua!
Am o nelămurire:
Locul meu de muncă, unde de altfel și parchez este pe o stradă unde sunt construite case. Acea stradă are locuri de parcare fără taxă. Majoritatea caselor au parcări în curte.
Astăzi mi-a fost lăsat un bilet în parbriz în care scria sa nu parchez în acel loc pentru că au deschis o asociație recent ( eu parcând de mult timp acolo) și au nevoie de parcare.
Menționez ca în fața porții lor este liber.
Întrebarea mea este:
Au dreptul sa-mi interzică să parchez acolo atât timp cât parcările sunt fără taxă?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 20:06, 7 August 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu au dreptul sa va interzica , dar aveti grija sa nu blocati accesul in sediul asociatiei ...
Nu, chiar nu fac asta niciodată.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu au dreptul sa va interzica , dar aveti grija sa nu blocati accesul in sediul asociatiei ...

Depinde de tipul de acces, tipul de strada, de dispozitiile locale etc. Membrii asociatiei pot stabili reguli privind partile comune si folosinta lor.
Faptul ca sunt cu sau fara taxa parcarile nu este relevant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare in fata casei in cazul unei strazi pe care parcarile nu sunt delimitate marya86 marya86 Buna ziua, As avea o intrebare legata de parcarea in fata casei mele. Locuim pe o strada ingusta, pe partea pe care locuim noi exista trotuar, dar casele nu ... (vezi toată discuția)
Parcare privată. se poate parca în fața ei dacă nu se îngrădește accesul beneficiarilor? DaniCroitor DaniCroitor Salutare, Locuiesc într-un bloc nou, iar propietarul blocului a construit, pe terenul propriu vreo 8 locuri de parcare unul lângă celălalt, cât i-a ... (vezi toată discuția)
Parcare ionelachirvase ionelachirvase Buna ziua In zona unde locuim , avem 2 vecini care locuiesc la casa si desi au in dreptul portii afisat garaj/nu blocati accesul, ei parcheaza mereu in ... (vezi toată discuția)