Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Am o nelămurire: Locul meu de muncă, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Am o nelămurire: Locul meu de muncă, unde de altfel ...

Bună ziua!
Am o nelămurire:
Locul meu de muncă, unde de altfel și parchez este pe o stradă unde sunt construite case. Acea stradă are locuri de parcare fără taxă. Majoritatea caselor au parcări în curte.
Astăzi mi-a fost lăsat un bilet în parbriz în care scria sa nu parchez în acel loc pentru că au deschis o asociație recent ( eu parcând de mult timp acolo) și au nevoie de parcare.
Menționez ca în fața porții lor este liber.
Întrebarea mea este:
Au dreptul sa-mi interzică să parchez acolo atât timp cât parcările sunt fără taxă?
Mulțumesc!
Nu au dreptul sa va interzica , dar aveti grija sa nu blocati accesul in sediul asociatiei ...
Nu, chiar nu fac asta niciodată.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu au dreptul sa va interzica , dar aveti grija sa nu blocati accesul in sediul asociatiei ...

Depinde de tipul de acces, tipul de strada, de dispozitiile locale etc. Membrii asociatiei pot stabili reguli privind partile comune si folosinta lor.
Faptul ca sunt cu sau fara taxa parcarile nu este relevant.